Kup bilet
AZS Logo
Indykpol Polmlek Logo, Szynaka meble - logo Damix Logo, Specjal Logo Przemysłówka Logo
Faza zasadnicza okiem statystyka
Mateusz Lewandowski
2019-03-26 11:19:00
Zdjęcie do aktualności
Mateusz Nykiel, statystyk Indykpolu AZS Olsztyn przeanalizował wszystkie spotkania fazy zasadniczej PlusLigi. Która drużyna ma najwięcej bloków? Która ekipa zdobyła najwięcej punktów w kontrataku? Zachęcamy do zapoznania się z raportem.

Mateusz Nykiel, statystyk Indykpolu AZS Olsztyn, przeaanalizował wszystkie spotkania fazy zasadniczej rozgrywek PlusLigi. Na podstawie zebranych danych, scout akademików pokusił się o przygotowanie zestawienia wszystkich drużyn - od ilości zdobytych punktów, po wskaźniki dokładnego przyjęcia, punktów po kontratakach, skutecznych blokach czy udanych zagrywkach. Raport zawiera również bardzo szczegółowe dane, jak skuteczność ataków z lewego bądź prawego skrzydła, szóstej strefy czy dystrubcji rozegrania. Dla koneserów siatkówki i fanów liczb, zestawienie przygotowane przez Mateusza Nykiela, to prawdzia gratka. 

- Na przygotowanie samej analizy poświęciłem kilka godzin, natomiast najwięcej czasu trzeba było poświęcić, aby opracowań każde spotkanie - mówi Mateusz Nykiel. -  Było ich bardzo dużo, gdyż samych meczów Plusligi wyszło około 165. Na opracowanie każdego z nich potrzeba od godziny do nawet dwóch, jeśli spotkanie trwa długo. Decyzję o analizowaniu wszystkich spotkań podjąłem sam, głównie dlatego, żeby na każdego przeciwnika mieć kompletną analizę i pełną bazę danych. Pomogło nam to w odpowiednim przygotowaniu do meczu z każdą drużyną. Natomiast im bliżej było końca sezonu, tym mniej meczów potrzebowaliśmy, gdyż tak naprawdę wiedzieliśmy, że z częścią drużyn w tym sezonie się już nie spotkamy. Uznałem jednak, że warto te spotkania przeanalizować, aby na koniec fazy zasadniczej dokonać szczegółowej analizy ligi. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie zobaczyć w jakich elementach odstawaliśmy od innych drużyn, czy też gdzie byliśmy mocni.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn rozegrali 24 spotkania, w których zdobyli 1502 punktów. Jakie wnioski wyciągnął statystyk Indykpolu AZS, po analizie wszystkich spotkań akademików? - Na pewno cieszą wskaźniki związane z blokiem - podkreśla Nykiel. - Mieliśmy najwięcej wybloków na set w całej lidze, czyli bloków które pozwoliły nam wyprowadzić kontrę. Dodatkowo nasza efektywność w tym elemencie gry okazała się najlepsza w lidze, a to oznacza, że jeśli już dotykaliśmy piłki w bloku, to mieliśmy więcej pozytywnych kontaktów (bloków punktowych, wybloków) niż sytuacji blok-aut. Myślę, że jest to dla nas dobra informacja, bo w drugiej rundzie poświęciliśmy dużo czasu na pracę nad blokiem.

I dodaje: - Dodatkowo popełnialiśmy mało błędów własnych w przeliczeniu na set. Tylko lider z Kędzierzyna miał ich mniej od nas. Jako ciekawostkę warto też zwrócić uwagę na przyjęcie taktycznych zagrywek przeciwnika, tzw. "skrótów" przez naszych środkowych. Nasi środkowi poradzili sobie z tymi zagrywkami najlepiej w lidze, nie popełnili żadnego błędu, a procent pozytywnego przyjęcia oscylował w granicach 65%. Wyjątkowo często nasi przeciwnicy angażowali do przyjęcia Miłosza Zniszczoła, który był drugim najczęściej przyjmującym skróty środkowym w lidze.

ŚCIĄGNIJ RAPORT

Aktualności