Kup bilet
AZS Logo
Indykpol Polmlek Logo, Szynaka meble - logo Damix Logo, Specjal Logo Przemysłówka Logo
Z kart historii AZS Olsztyn. Lata 1962 - 1964
Mateusz Lewandowski
2020-04-01 10:45:00
Zdjęcie do aktualności
Który olimpijczyk zdecydował się na grę w AZS Olsztyn w 1964 roku? Czy akademikom udało awansować się do I ligi? Zapraszamy na kolejną część z kart historii AZS Olsztyn - dziś omawiamy lata 1962 - 1964.

   Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Który olimpijczyk zdecydował się na grę w AZS Olsztyn? Czy akademikom udało awansować się do I ligi? Zapraszamy na kolejną część z kart historii AZS Olsztyn - dziś omawiamy lata 1962 - 1964. 

   W 1962 roku, zespół opuścił jego wieloletni kapitan Jan Gajewski, a zasilił Zbigniew Biłat z pierwszoligowego AZS Gdańsk. AZS występował wówczas w rozgrywkach II ligi i zajął w niej na koniec sezonu ósme miejsce. Drugą ligę jednak zlikwidowano, a rywalizujące w niej do tej pory drużyny - również i akademicy z Kortowa - przystąpiły do gry w lidze terytorialnej. AZS w 1963 roku zajął piąte miejsce. Rok później na grę w AZS Olsztyn zdecydował się Stanisław Zduńczyk (pierwszy w jej historii reprezentant Polski). Po kolejnej reorganizacji rozgrywek, której dokonano również w roku 1964, AZS Olsztyn występował w klasie A, a że zajął w nich drugie miejsce za zespołem OKS Olsztyn, uzyskał prawo udziału w walce o pierwszą ligę. Akademicy byli wtedy o krok do zakwalifikowania się do turniej finałowego, ale po nieszczęśliwych dość końcówkach setów w meczu z Huraganem Wołomin, przegrali mecz 1:3 i musieli kwestię awansu odłożyć do kolejnego - jak się miało okazać - znakomitego sezonu akademików.

  Ciąg dalszy nastąpi...

  Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 - 142

Aktualności